Amazon
Trend

Amazon’da Satış Yapmak İçin Gerekli Bilgiler

1. Amazon Pazaryeri Nedir?

Amazon Pazaryeri, satış yapmak isteyen satıcıların kendi ürünlerini ve envanterlerini Amazon’da satmalarını sağlayan bir programdır.

2. Amazon’da kim satış yapabilir?

Türk vergi numarası, şirket sicil numarası, e-mail hesabı, banka hesabı ve kredi kartı olan her şirket Amazon’da satış yapabilir. Şahıs şirket sahiplerinin de vergi levhalarının üzerindeki vergi numarası ile  TC Kimlik numarasını girmeleri gerekmektedir.

Bir kredi kartı satıcı hesap bakiyeniz yeterli olmadığı durumlarda Amazon’un satış ücretlerini tahsil etmesi için zorunludur.

3. Amazon’ da ne tür ürünler satabilirim?

Amazon’ da; Bilgisayar, Bebek Ürünleri, Tüketici Elektroniği ve Aksesuarları, Ev ve Mutfak Ürünleri, Ev Eğlence Sistemleri, Beyaz Eşya ve Dekorasyon, Kamera ve Fotoğraf Ürünleri, Kitaplar, Kişisel Bakım Aletleri, Sağlık ve Kişisel Bakım Ürünleri, Güzellik Ürünleri, Ofis Ürünleri, Oyun Konsolları ve Video Oyunları, Oyuncaklar ve Oyunlar, Spor ve Dış Mekan Ürünleri, Telefon ve Telefon Aksesuarları, Gıda ürünlerini satabilirsiniz. Ancak belirli kategorilerde satış izne ve çeşitli belgelere tabiidir.

Bebek Ürünleri, Kişisel Bakım Ürünleri ve Oyuncak & Oyun kategorilerinde yer alan çeşitli ürünlerde kalite standartlarını karşılamak, müşteri memnuniyetini artırmak ve müşteri güvenliğini sağlamak nedeniyle listelemeden önce onay almanız gerekebilir.

Amazon’a Nasıl Kayıt Olunur ve Hesap Açılır?

4. Amazon’da satıcı hesabı açmak için neler gerekiyor?

Hesap açmak için aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekir:

 • Kredi kartı:
 • Geçerli ve süresi dolmamış bir kredi kartı.
 • Telefon numarası:
 • Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası
 • Şirket Sicil Bilgileri
 • İşletme bilgileri: İşletme türü, şirket sicil numarası ve şirket vergi numarası
 • Adres: Kayıtlı bir iş adresi
 • Birincil İrtibat Kişisi Bilgileri

Birincil irtibat kişisi, satıcı hesabının sahibi (kayıtlı satıcı) ya da şirket hesabının sahibi adına Amazon’da satış yapmaktan sorumlu kişidir. Bu kişi, hesap sahibi adına kayıt bilgilerini sağlar, ödemeler ve geri ödemeler gibi işlemleri başlatır ve Amazon hesabına erişimi vardır. Birincil muhatap tarafından yapılan işlemler, hesap sahibi tarafından yapılmış sayılır.

Amazon’ a vermeniz gereken bilgiler:

 • Kimlik bilgileriniz (geçerli bir pasaport ya da kimlik kartınızı kullanabilirsiniz)
 • Doğum tarihiniz ve yeriniz
 • Cep telefonu numaranız
 • Banka hesabı bilgileri

Kayıt işlemini tamamlamak için banka hesap bilgilerinizi Amazona vermeniz gerekmektedir. Amazon’daki satışlar için ödeme almak için bu hesaba ihtiyacınız olacak.

5. Satışını Yapmak İstediğim Ürünlerimi Amazon’a nasıl yüklerim?

Ürünlerinizi listelemek için satıcı panelinden manuel olarak ya da toplu listeleme için excel dosyası ile yükleme aracını kullanabilirsiniz. Ürünlerinizin Amazon kataloğunda listelenip listelenmediğine bağlı olarak sizden istenen bilgiler dahilinde bunları yükleme türünüz değişebilir, yani bazı ürünler için manuel ekleme yapabiliyorken bazıları içinde feed file yani dosya ile ürün yüklemek zorunludur.

Ürünleriniz Amazon’da listelenmişse:

Yani ürününüz zaten Amazon’da başka satıcılar tarafından satıştaysa Amazon satıcı panelinizde ürünlerinizi bir bir kolayca listelemek mümkün. Sadece ürün fiyatını ve stok miktarını girmeniz yeterli olacaktır. Alternatif olarak da, birden fazla ürünü hızlı bir şekilde listelemek isterseniz de toplu listeleme aracını (feed file) da kullanmanız mümkün. Birden fazla ürün ekleme aracı kullanırken, her ürün için EAN, ISBN veya UPC kodunu mutlaka girmeniz gerekmektedir.

Ürünleriniz Amazon’da listelenmiyorsa:

Yani satacağınız ürünü Amazon’da başka satan bir satıcı yoksa ürünlerinizi listelemek için satıcı panelinden toplu ya da manuel olarak tek tek yükleyebilirsiniz. Amazon’da olmayan ürünleri listelemek için her bir ürün için aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmektedir:

 • EAN, UPC veya ISBN kodu
 • Ürün adı
 • Ürün Açıklaması
 • Ürün resmi
 • Fiyat
 • Stok bilgisi
 • Bazı belirli ürün kategorideki ürünler için ek bilgiler girmeniz de istenebilir.
 • Fiyatlandırma

6. Amazon’da satış yapmanın ücreti nedir?

Amazon satış maliyeti nedir?

Ülkelere göre Amazon pazaryerlerindeki satış maliyetleri farklılık göstermektedir ama amazon.com.tr için bu ücretler aşağıdaki gibidir.

Aylık Abonelik Ücreti + Referans Ücreti

Aylık Abonelik Ücreti

Satış Planı aylık abonelik ücreti 99 TL + KDV’dir. Satıcı olarak Amazon’un e-ticaret teknolojisinden yararlanabilirsiniz.

Referans ücreti

Her satıcılar sattığı her ürün için ürün kategorisine göre değişen oranlarda referans ücreti öderler

Referans ücreti, toplam satış fiyatına göre hesaplanır.

7. Amazon Satıcı Hesabımı kapatabilir miyim?

Evet. Amazon hesabı açarken uzun vadeli taahhütler ya da abonelikler yok. İstediğiniz zaman satıcı hesabınızı kapatabilirsiniz. Bunun için satıcı hesabınız aracılığıyla Amazon ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

8. Amazon’da Ödemeleri nasıl alacağım?

Amazon hesabınıza ilk ödeme, bakiyenize geldikten 14 gün sonra yapılır. Daha sonra, ödemeleriniz her 14 günde bir elinize ulaşacaktır. Para, transferden sonraki 5 iş günü içinde de hesabınızda görünür.

Ödemeleri almak için:

Amazon satıcı hesabınızın bakiyesi asla sıfırın altına düşmemelidir. Komisyon oranları, işlem ücretleri, geri ödemeler ve müşteri şikayetleri hesabınızın durumunu etkileyebilir.

Satıcı hesabınızdaki banka bilgileri bölümü doldurulmalıdır.

9. Sattığım ürünlerin kargo ücreti nedir?

Amazon, müşterileri için iyi bir deneyim yaşatmak için standart kargo için ücret almaz. Satıcılar, standart nakliye ile müşteri siparişlerini ücretsiz olarak işlemektedirler. Hızlandırılmış kargo hizmeti sunan satıcılar ise, bu hizmeti kullanmak isteyen müşterilerinden ek ücret talep eder.

Satıcılar, müşteri siparişlerini anlaşmalı kargo şirketlerini kullanarak yerine getirir. Amazon, hangi kargo firmalarını seçmesi konusunda satıcılara herhangi bir tavsiyede bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu