Ürün Fikirleri

Belli bir hayran kitlesi tarfından satın alınan niş ürünler

Bu yazımda size çeşitli ürün fırsatlarından bahsettim ve tek ortak noktası aynı kitleye hitap etmesidir. Bu öyle bir müşteri kitlesi ki ortada yapılan bir işin, müzik grubunun, tv dizisinin ya da film serisinin tutkulu takipçilerinden oluşur. Ve bu kitleye satabileceğiniz ürünleri, pazar fırsatlarını ve pazar durumunu aşağıda detaylıca belirttim. Umarım size bir ampul yaktırmış ve fikir vermiştir. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

Birçok offical ( genellikle hayran kitleleri için satışa sürülen ürünlerin lisanlı olması durumu )ürünün ülkemizde satışı bulunmamakta ve satışa sunulan ürünlerin ise Çin’ den gelen veya kalitesi oldukça düşük yerli üretim mallar olduğunu görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, Harry Potter gibi geniş hayran -tabiri caizse tüketici- kitleli bir satış pazarına ( her ne kadar insanlar öyle görmesede kapitalist dünyada karşılığı bu) yeteri kadar yatırım yapılmıyor.

Türkiye’deki hayranlar, her ne kadar offical ürünleri almak istese de resmi satıcılar tarafından satılmayan ürünler maalesef yeteri kadar güven oluşturmuyor. Yurtdışı bazlı e- ticaret sitelerinden alınmaya kalkılsa maalesef ki kur fiyatlarından ve gümrük görevlilerinin kafalarına göre fiyat biçmesinden kaynaklı insanların çok da tercih etmeyeceği bir yöntem haline gelmiş durumda. Bu durum beraberinde yeni kuruluşların doğmasına sebep olması gerekirken, hala yeni bir atılım görmüş değiliz. Kısaca özetlemek gerekirsek talep var arz yok.

Çevremizde de gördüğümüz gibi k-pop’a hem dünyada hem ülkemizde yoğun bir ilgi var ve her geçen gün daha da artıyor. Tekrardan maalesef ki diyeceğim ülkemizdeki hayranlar offical ürünlere rahatlıkla ulaşamıyor. Kore’ deki eğlence şirketleri ise Türkiye’nin varlığından haberleri yokmuşçasına burayı bir pazar yeri olarak görmüyorlar ( ki bu bana oldukça garip geliyor çünkü bir müzik videosunun izlenme verilerine baktığımızda Türkiye genellikle ön sıralarda oluyor) .

Eminim ki birçoğunuz Kore butiklerinin farkındadır, ülkemizde yoğun bir Uzakdoğu esintisi yaşanmakta, bu butiklerde bazı offical ürünler ( genellikle albüm ve ligtstickler ) oldukça uçuk fiyatlarla – her ne kadar kur farkından olsa da çok büyük bir kar payı koyuluyor- satışa sunuluyor. Bunun haricinde Çin menşeili mi yoksa yerli mi olduğu bilinmeyecek derecede kalitesiz ürünler değerlerinin oldukça üstünde satılıyor. Chopstickler olsun, kolyeler küpeler, defterler ,sweatshirtler aklınıza gelebilecek her şey ucuz bir baskı ile hayranların önüne konuluyor. Yurtdışı alışverişi de çok makul bir yol olmadığından tüm kalitesizliğine rağmen bu butikler ciddi bir kazanç içerisindeler.

Belirli hayran kitlelerine hitap eden alanlar için daha çok ve kalite pazar yerleri oluşturulmalı çünkü çok büyük bir rağbet var. Yeni iş kurmak isteyen girişimciler bu alanlar üzerine yoğunlaşabilir yurtiçinde geliştikten sonra e- ihracat üzerinde de yoğunlaşabilirler çünkü bahsettiğim satış ürünleri hem ülkemizde hem de yurtdışında talep gören şeyler. Umuyorum ki yakın zamanda bu alanda yeni çalışmalar görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu