E-İhracat

E-ihracat için IOSS numarası nedir, nereden alınır?

Bu yazıda Avrupa Birliği’ne e-ihracat yoluyla satış yapacakların karşısına çıkan İOSS numarasıyla ilgili gerekli ve açıklayıcı bilgiler içermektedir. Konuyla ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilir, en kısa sürede cevap alabilirsiniz.

Avrupa Birliği yeni bir standart ile karşımızda, artık mikro ihracat/ithalatın e-ticaretin küreselleşmesiyle oldukça yaygınlaşması, alınacak vergilerin kontrolünün sağlanması Avrupa Birliği kurumunu böyle bir sistematiğe itmiştir.

 Eğer €0 ile €150 euro arasında Avrupa’ya B2C (Business to Customer) olarak Avrupa’daki müşterilerinize satış yapıyorsanız ya da yapacaksanız bu konu sizi oldukça ilgilendirir. Bununla birlikte artık €22 euro altı bütün gönderilerde vergi alınmaması geçerliliğini yitirmiş oldu.

IOSS numarası nedir?

Import One Stop Shop açılımı olan IOSS numarasının amacı Avrupa’ya  e-ticaret ile satışını yaptığınız ürünün  vergisinin ödendiğinden emin olmak, ticareti şeffaflaştırmak adına gümrükte dikkate alınacak özel bir kimlik numarasıdır.

IOSS numarasını nereden alabilirim?

Eğer kendi özel e-ticaret sitenizden ya da sosyal medyadan Avrupa’ya satış yapıyorsanız ya da yapacaksanız bir Avrupa Birliği ülkesinden VAT kaydı oluşturmanız gerekiyor. Her ülkenin VAT (vergi) oranları farklı olduğundan IOSS kimliği oluştururken hedef ülkenin vergi oranlarını dikkate almak gerekmektedir. Bu işlerden pek anlamıyor ya da ülke dilini bilmiyorsanız bu hizmeti veren pek çok danışmanlık firmasından destek alabilirsiniz.

  Etsy, Amazon ya da Ebay gibi yurtdışı pazar yerlerinde e-ihracat (mikro ihracat) yapacaksanız bu şirketler ülkenin ya da bölgenin vergi oranlarına göre zaten müşteriden bu vergiyi almış oluyor ve sizin siparişinize özel bir IOSS kimlik numarası tanımlıyor, bu kimlik numarasıyla gümrükte verginin önceden alındığı anlamına geliyor. Bu durumda sizin yapmanız gereken size verilen IOSS kimlik numarasını kargo etiketi hazırlarken istenilen alana mutlaka girmektir. Ayrıca satış yaptığınız tutarın da aynı şekilde etgb ile gönderdiğiniz kargo etiketinde girmiş olmanız gerekir ki kargo firması sizin adınıza bu belgeleri mikro ihracat kapsamında düzenlesin. Burada demek istediğim IOSS kimliğine tanımlı siparişinizle etgb mikro ihracat dokümanındaki bilgiler uyuşsun, herhangi bir tezat tespit edilmesin.

  Yurtdışı e-ticaret pazar yerlerinde zaten verginin alınması ve bunun belgelenmesi, sipariş tesliminde sürpriz vergi ödememesi gibi pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. 

“Avrupa birliğinin kurumsal yapısı bize ve diğer gelişmekte olan ülkelere örnek olması gereken bir sistematiğe sahip ki ülkece  eski yıllarda Avrupa Birliği’ne girme sürecinde ne kadar gelişme gösterdiğimiz de bunun en somut örneğidir.”

IOSS numarası almak zorunda mıyım? 

Avrupa’ya e-ihracat kargonuzu gönderirken IOSS numarası girmek bir zorunluluk değildir ama aksi halde gümrük memurunun inisiyatifiyle süreç ilerler. Siz ürün bedelini belirttiğiniz halde ürün içeriğine göre daha yüksek bir meblağ kabul edilebilir, alıcı kapıda sürpriz bir vergiyle karşılaşınca ürünü kabul etmeyip iadesi size yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu