E-İhracat

E-İhracat İçin Şirket Kurmaya Gerek Var Mı?

Elbette ki ticaretin içerisinde var olan hemen herkes şirket kurmak durumundadır. E-ticaret için şirket kurmaya gerek var mı? Sorusuna yanıt verirken de bu kapsamda değerlendirmek şarttır. Yani günümüz koşullarında e-ihracat yapabilmek için mutlaka fatura kesmek gerekmektedir. Fatura kesebilmek için de bir şirkete sahip olmak gerekir. Şirket açmak esasında vergi açılışı bildirimine ait yükümlülükleri yerin getirmekten ibarettir. Bununla birlikte şahsi şirketlerin de tıpkı anonim ve limited şirketleri gibi e-ihracat yapabilme hakları mevcuttur. Yasal olarak ülkemizde e-ihracat yapmayı isteyen girişimcilerin şirket açmaları temel bir zorunluluktur. Bu kurala karşı muhalif olanlar hakkında da kanuni yatırımlar uygulanır.

E-İhracat Şirketleri Yurtdışına Nasıl Ürün Satar?

Şayet yurt dışına çıkacaksak; birtakım evrakları hazır etmemiz de şarttır. Yani pasaportumuzu hazır ederiz, vizemizi yaptırırız, o ülkenin sınır kapısında bizi birtakım kurallar bekler! Aynı durum yurtdışına ürün satışı için de geçerlidir. Yani e-ihracat şirketi yurtdışına ürün satışı yaparken; ilgili ülkenin gümrüklerinde talep edilen evrakları tamamlamak durumundadır. Bu kapsamda her bir ürün için bir gümrük beyannamesi hazırlanmalıdır. Esasında gümrük beyannamesi ürünlerin pasaportu olarak da tanımlanmaktadır.

Elbette ki gümrük beyannamesi daha çok büyük çaplı ürün satışları için gerekli olan bir evraktır. Mikro düzeydeki ihracatlarda ise gümrük beyannamesi yerine ETGB sistemi kullanılmaktadır. ETGB; ‘’ E-ticaret Gümrük Beyannamesi’’ olarak isimlendirilmektedir. Esasında E-ticaret Gümrük Beyannamesi sayesinde hem zamandan tasarruf sağlanmaktadır hem de gümrükleme maliyetleri düşmektedir. Şayet mikro düzeyde yurtdışına ürün satıyorsanız, yurtiçi satışta olduğu gibi ilgili kargo firmasına ürününüzü teslim ediyorsunuz. Ürünü teslim ettiğiniz kargo firması da sizin adınıza E-ticaret Gümrük Beyannamesi dolduracaktır. Sonrasında da kargonun adrese teslim edilmek üzere yola çıkacaktır.

E-İhracat Şirketi Olarak Nasıl Satış Yaparız?

Şayet ürünlerinizin yurtdışında etkili bir düzeyde talep göreceğinden eminseniz; e-ihracat size mükemmel bir fırsat sunacaktır. Bunun için öncelikli olarak e-ihracat şirketi kurmalısınız! Şirketinizi kurduktan sonra mutlaka profesyonel bir düzeyde hizmet sunma kabiliyetine sahip olan bir web sayfası kurmalısınız. Web sayfasızı markanızı ve ürünlerinizi doğru ve ektili bir şekilde yansıtıyor olmalıdır. Yine şirketinize ait web sayfasının mutlaka güvenlik konusunda da olumlu bir etkiye sahip olmasına dikkat etmek durumundasınız. Kullanıcı odaklı web sayfasına sahip olmanız müşterilerinize etkili bir düzeyde hizmet sunuyor olmanızı da mümkün kılacaktır.

E-ihracat firması kurduktan sonra yurtdışı pazarına dair etkili bir araştırmanın da içerisinde yer almalısınız. Özellikle kimi ülkelerin gümrük mevzuatlarının farklı olduğunu da göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır. Günümüz koşullarında e-ticaret yapmak isteyenlere dar ürün ve sektörel bazda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yani hemen her sektöre ait ürünlerin ihracatını yapabilirsiniz. Burada ABD gibi ülkelerin farklı sektörler ve ürünler için farklı evraklar istediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bütün bu bilgiler ışığında firmanızın satışını yapmak istediği ürünün ilgili ülkede satışının nasıl yapıldığına dair etkili bir araştırma yapmanız da faydanıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu