E-İhracatE-Ticaret

E-Ticaretten Öte E-İhracat!

İnternetin gelişmesine paralel olarak internet üzerinden sunulan hizmetlerin de etkili bir düzeyde artış gösterdiğini biliyoruz. Bu durumun doğal sonucu olarak günlük hayatımızın vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkan alışverişlerin artık internet üzerinden yapıldığını da ifade etmek mümkün oluyor. Böylece e-ticaret sektörü günden güne gelişim göstererek, dünyanın en büyük pazar alanı olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki bu durum ihracat konusu için de geçerliliğini koruyan bir husus tanımlanıyor. Temel de e-ihracat kavramı ürün ya da hizmetlerin yurtdışında satışının yapılmasına olanak tanıyan sistemlerden oluşuyor.

Günümüz koşullarında e-ihracat yapmak konusunda kabiliyete sahip olan firmalar her zaman karlılıkları arttırmak noktasında önemli avantajlara da sahip olabiliyorlar. Bilindiği üzere e-ticaret sektörünün etkili bir düzeyde gelişiyor olması aynı zamanda e-ihracat sektörünün de etkili bir düzeyde gelişim göstermesini mümkün kılıyor. Dijital platformlar üzerinden ihracat yapabilmek pek çok açıdan önemli avantajları da beraberinde getiriyor. Özellikle uluslar arası nakliyat hizmetlerinin etkili bir düzeyde gelişim göstermesi; hızlı teslimatların yapılmasını da mümkün hale getirmektedir. Bu durum ise doğal olarak e-ihracat sektörü açısından son derece önemli kazanım olarak tanımlanmaktadır. Peki e-ihracat yapmak neden avantajlıdır? İşte ayrıntılar!

E-İhracat Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda pek çok yatırımcının e-ihracat yapmak konusunda girişimlerde bulunduklarını biliyoruz. Özellikle devlet destek ve teşviklerinin de bu alanda etkili bir düzeyde verilmeye başlanmasına paralel olarak e-ihracat yapmak konusunda talepte bulunanların da sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. Elbette ki e-ihracat yatırımcılara pek çok önemli avantajı sunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. İşte e-ihracatın sunduğu avantajlar:

 • İlgili firmanın hedef pazarlarına ulaşması çok daha pratiktir
 • Doğrudan banka teminatlarıyla vs uğraşmak durumunda kalmazsınız
 • Az yatırımla büyük karlılık oranına sahip olan yatırımların yapılmasına olanak tanır
 • e-ihracat hizmetlerinde risk düzeyi diğer ihracat platformlarına göre çok daha azdır
 • e-ihracat hizmetlerinde satın ürünlerde uyumluluk belgesi gibi ekstra belgeler istenmez
 • Yurt içinde oluşabilecek ekonomik durgunluk dönemlerinde dahi karlılığınızı arttırabilirsiniz!
 • Özellikle dijital reklam pazarlama teknikleriyle sektörde etkili bir düzeyde gelişim gösterebilirsiniz

Elbette ki e-ihracat yapmanın da kendine göre bazı riskleri yok değildir. Bunun için mutlaka bu tarz bir alana yönlenmeden önce etkili bir düzeyde araştırma yapmak da şarttır! E-ihracat yaparken dikkat edilecekler nelerdir? İşte tüm detaylar!

E-ihracat Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüz itibariyle ticaret yaparken oldukça titiz bir araştırmanın yapılması gerekmektedir. Bundan dolayı e-ihracat yaparken de özenli davranmak gereklidir. E-ihracat yaparken aşağıdaki hususları dikkate almak şarttır:

 • Mutlaka firmanızın hedef kitlesini net olarak belirleyin
 • Ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımını nitelikli bir düzeyde yapın
 • Hedeflediğiniz pazarı tüm özelliklerini ayrıntılı bir şekilde analiz edin
 • Hem sosyal medyayı hem de diğer dijital platformları etkili bir düzeyde kullanın
 • İşletmenize ait profesyonel düzeyde hizmet sunan bir web sayfası mutlaka edinin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu