E-İhracatEtsy

Etsy 2. Mağaza Açma Yolları, Etsy Kapanan Hesabı Açma

Etsy ‘de Kapanan Hesabı Nasıl Açarım?

Öncelikle etsy mağaza hesabınızın neden kapandığı ya da askıya alındığını (suspend olması) öğrenmek gerekir. Çünkü geri dönüşü olmayan bir durum olması muhtemeldir.

Etsy politikalarına bazı aykırı durumlar hesabınızın askıya alınmasından kapanmasına kadar gidebilir, daha katı olduğu durumlarda hesabınızı hiçbir şekilde açamayabilirsiniz.

Etsy satıcıları tarafından sık yapılan suspende sebep hatalar;

  • Intellectual Property Policy; Türkçe adıyla fikri mülkiyetler politikası, bu politikayla birlikte lisanslı ürünlerin satışı, tasarımı ya da logolarının ya da patternlerinin kullanımı, bazı tasarım sitelerinden ücretli/ücretsiz edindiğiniz tasarımların/patternlerin dijital ya da baskılı satışı yasaktır.

 Eğer bilmeden bu gibi ürünleri eklemişseniz Etsy bu ürünleri satıştan kaldırır, inactive liste yapar ve size konuyla ilgili bir mail gönderir ve bunu bir daha yapmamanızı açıkça söyler. Bu durumu birkaç kez tekrarlamanız durumunda hesabınızı suspend ‘e yani askıya alır, eskiden olsa bir şansınız olabilirdi ama bundan sonra mağazanızı geri aktif yapmazsınız. Ayrıca bu nedenden dolayı isminiz, kimliğiniz, kart bilgileriniz, pc mac adresiniz, telefonunuzdan girdiyseniz telefonunuz kara listeye alınır. Yani kara listede olan bir cihazdan başka bir Etsy hesabına girmeniz durumunda bu Etsy hesabınızda kara listeye alınır ve kalıcı olarak kapatılır. O nedenle zaten Etsy satıcı hesabınızı rasgele cihazlarda oturum açmamanız önerilir. Hele bu cihaz zaten kara listedeyse hesabınız ne olduğunu anlamadan hemen kapatılır ve bununla ilgili Etsy satıcı destekte herhangi bir muhatap bulamazsınız.

  • Etsy ‘de borç bakiyede ödemeleriniz varsa bunu zamanında yapmalısınız, belirli bir süre geciktirdiğinizde Etsy satıcı hesabınızı askıya alır, ürünlerinizi satıştan çeker ve mağaza ayrıcalıklarından meneder. Ancak bu durumdan ödemenizi yaptığınız zaman kurtulabilir, tekrar mağazanızı aktif hale getirirler.
  • Satıcı kimlik bilgileriyle banka hesap sahibinin uyuşmaması, aynı kişiye ait olmaması hesabınızın askıya alınmasına sebep olur.

Etsy ‘de İki Mağazanızdan Birinin Suspend Olması Durumu?

Eğer aynı pc den girdiğiniz ya da aynı kimlikle sahip olduğunuz birden fazla mağazanız varsa ve etsy mağazalarınızdan biri suspend tehlikesindeyse ya da kapandıysa bu durumdan diğer hesaplarınız da etkilenecektir. Eğer bu suspend olayı çözülebilir bir şey ise hemen çözmeniz gerekir ki diğer mağazalarınızda sorun çıkmasın. Eğer bir mağazanız kalıcı bir şekilde kapatıldıysa ya da askıya alındıysa diğer mağazalarınıza da hemen değilse de yakın zamanda aynı şey olacak, kapanacaktır. Ve artık aynı kimlikle ve bilgilerle ve cihazla yeni bir mağaza açamayacaksınız. He açabilirsiniz yeni bir e-posta adresiyle ama hesabınız hemen kapatılır.

Etsy ’de 2. Mağaza açarken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Eğer Etsy ‘deki varolan birinci mağazanıza güveniyorsanız ( yanlış bir şey yapmıyor, politikalara uygun hareket ediyorsanız, kargoları zamanında çıkarıp, müşterilerinizi memnun ediyorsanız ) aynı kimlik ve bilgilerle ve farklı mail adresiyle 2. Mağazanızı açabilir ikisini de aynı bilgisayardan ve kolaylık açısından farklı tarayıcılarda giriş yapıp yönetebilirsiniz. Ama her iki mağazanızda da aynı kategoride ya da birebir aynı ürünleri satmanız yasaktır, böyle durumlarda iki hesabınızın suspend olması yani askıya alınması söz konusu olabilir.
  • Eğer ben yine işimi sağlama alayım, iki mağazamda birbirinden bağımsız olsun, hiçbir ilişkisi bulunmasın derseniz o zaman dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.
  • Kimlik, telefon numarası, kredi kartı bilgileri, banka hesap bilgileri, adres bilgisi tamamen farklı olmalı ve yeni, daha önce hiç etsy satıcı hesabı girilmemiş bir cihaz gerekmektedir ve bu cihazdan sadece yeni hesabınızla giriş yapmalısınız.
  •  Ayrıca aynı wifi ile iki etsy hesabınıza farklı cihazlardan bağlanacaksanız da internetinizin dinamik ip ‘ye sahip olması gerekmektedir. Eğer internetinizin statik ip mi dinamik ip ye mi sahip olduğunu bilmiyorsanız, internet sağlayıcınızla bunu görüşüp dinamik ip ye sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Telefondaki ETSY Seller satıcı uygulaması yüklüyse ve birinci mağaza girişini önceden yaptıysanız sakın ikinci mağaza hesabınızla giriş yapmayın ki aralarında herhangi bir ilişki bulunduğu anlaşılmasın.

Anlatacaklarım bu kadardı, umarım faydalı olmuştur. Ayrıca burada yazmayan aklınıza takılan bir durum varsa aşağıya yorum sorabilirsiniz, en kısa sürede özveriyle cevaplayacağım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu