E-İhracatEtsy

ETSY’ DE SATICI OLUN

Etsy nasıl bir pazaryeri?

Yüzeysel olarak bahsedecek olursak el emeği ve kişiselleştirilebilir olan her ürünü ( ETSY politikaları dahilinde ) yaklaşık 60 milyon kullanıcısı olan bu pazaryerinde satmanız mümkündür. Oldukça basit mağaza açılımı adımları ve anlaşılabilir, sade ara yüzü ile satış yapmanız çok kolay. Genellikle satıcı kitlesi basitçe tanımlanırsa; el yapımı meraklıları, kişiye özel hediye arayanlar (customized, personalized products) , benzersiz ürün avcıları alıcı kitlesini oluşturmaktadır.

            Ne kadar benzersiz, fonksiyonel ya da tasarım ürünleriniz olursa bu pazaryerinde kar oranlarınızı o kadar arttırmak mümkündür.

Etsy’ de nasıl ödeme alırsınız?

2016 yılında PayPal’ın hizmetini Türkiye’den çekmesiyle birlikte Türkiye’den satış yapan birçok satıcı ödeme alamaz olmuş ve satışları durmuştu. Hatta birçok satıcı yurtdışında şirket açma durumunda bile kalmışlardı. Nitekim Geçtiğimiz günlerde ETSY Payments Türkiye’ ye de sistemini açarak Türk satıcıların da kolayca mağaza açıp ödeme almalarına imkan sağlamıştır.

Etsy Payments kullanarak müşterileriniz aşağıdaki yöntemlerle ödemelerini yapabiliyorlar;

Kredi Kartı, Bank Kartı, PayPal, Google Cüzdan, Apple Pay, ve Etsy Hediye Kartı.

            Siz de mağazanızı açarken bankanıza ait Swift kodu ve hesap Ibanınız girerek, satışlarınızın ödemelerini alabilirsiniz.

Etsy’ de komisyon oranları ve fiyatlandırma?

Etsy’ de bir ürün (listing) oluşturmak için $0,20 ücret ödemeniz gerekiyor ve ürününüzü 4 ayda bir yenilemeniz gerekiyor ya da her satış yaptığınızda otomatik olarak sizden $0,20 keserek yenilemiş oluyor.

Size özel 40 adet ürün listeleme ücretsiz veriyorum; mağaza açmadan önce bu linkle birlikte hesap açarsanız faydalanabilirsiniz:

https://etsy.me/33qr2LJ10:25

https://etsy.me/357wH7n

Satış yaptığınızda ise her satışta satış fiyatı üzerinden ( kargo ücreti ile birlikte) sizden %5 işlem ücreti kesmektedir. Bunun yanında ödeme ETSY Payments ile ödeme alıyorsanız işlem başına

6.5% + 3.00 TL olarak ödeme komisyonu kesmektedir.

Etsy’ de reklam?

Yönetim panelinde  Shop Manager > Marketing > Etsy Ads sayfasından reklam detaylarına ulaşabilir, reklam bütçenizi ayarlayarak reklamını yapmak istediğiniz ürünleri seçebilirsiniz. Etsy daha etkili bir reklam için gireceğiniz reklam bütçesinin kendi algoritmalarına göre en az bir ay boyunca sabit kalmasını öneriyor.

            Reklam verdikten sonra reklamınızın ürünlere göre istatistiklerini takip etmenizi ve hangi anahtar kelimelere göre reklamınıza tıklandığını mutlaka not edin ve bu anahtar kelimeleri kendi listinginizde (ürün içeriğinde) mutlaka kullanın; başlıkta, açıklamada ve tag kısmında. Bu yöntem sizin ön sayfalara reklamsız da gelmenize yardım edecektir.

Etsy’ de nasıl ilk sayfalara düşersiniz?

Etsy sizden sürekli aktif olmanızı bekler; yani düzenli ürün yükleme, ürün açıklama, başlık, tag optimizasyonu yapmak sizin mağazanızla ilgilendiğiniz anlamına gelir ve ETSY bunu oldukça dikkate alır.

 • Rakiplerinizi takip edin, kullandığı anahtar kelimeleri alın ( kesinlikle ayni kopyalama yapmayın.) İfade biçimlerinden esinlenin ve ürünleri sergilemelerinden fikir alın.
 • Profesyonel açıklayıcı resimler çekin ve 10 adet resim yükleme hakkınızın hepsini kullanın. Etsy’ nin yüklediğiniz resim sayısına göre sıralama algoritması mevcut.
 • Ürününüzün her detayını ve bilgisini özenli anahtar kelimeler ile açıklama kısmında yazın, ne çok uzun ne de çok kısa olmalı.
 • Ürün eklerken taglerin 13 tanesinin hepsini kullanın.
 • Az bütçeli olsa da düzenli sabit reklam verin.
 • Düzenli ürün yükleyin, ürün çeşitliliğiniz mağaza güvenirliği açısından oldukça önemli.

Etsy’ de sattığınız ürünleri kargolama?

ShipEntegra  kargo eklentisini mağazanıza entegre ederek siparişlerinizi kolayca yönetip tek tuşla kargo etiketlerinizi yazdırmaya başlayabilirsiniz. ShipEntegra etiketlerini yazdırdığınız gönderilerinizi ShipEntegra  transfer merkezimize ileterek adreslerine güvenle teslim edilmelerini sağlayabilirsiniz.

               Ayrıca kargo anlaşmalarını kullanarak ürünlerinizi ücretsiz bir şekilde transfer merkezine gönderebilirsiniz.

Gerekli bütün bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.shipentegra.com/

ShipEntegra Kullanım Avantajları:

 • Alıcı ve gönderi bilgilerini manuel olarak girmenize gerek kalmaz.
 • Ticari veya proforma fatura verileri otomatik ve online olarak hazırlanır.
 • Toplu olarak excel dosyasıyla siparişlerinizi ShipEntegra panelinize yükleyebilirsiniz.
 • Konşimento etiketlerinde zamandan ve paradan tasarruf edin.
 • Manuel işlemlerden kaynaklanabilecek hata ve eksikleri ortadan kaldırın.
 • Gönderi hareketlerinizi kontrol edin ve teslimat detaylarını görüntüleyin.

ETSY vs PINTEREST bağlantısı?

Etsy ve Pinterest ayrılmaz bir ikili diyebiliriz. Müthiş uyumlu bir ilişkileri var ve Etsy’ e trafik çekmek için mükemmel bir sosyal medya platformudur. Etsy hesabınıza Pinterest hesabınızı entegre ederek otomatik ürün paylaşımı yapmak gerçekten çok kolay ve pratik. Günlük düzenli Pinterest paylaşımlarıyla mağazanıza hedef kitlenizin trafiğini çekmek mümkün, ne kadar emek verirseniz o kadar karşılığını mutlaka alırsınız.

            Diğer bir nokta ise Pinterest’ te Group Boards’lara ( Grup Panolar ) katılmak ve o panolara da düzenli pin göndermek trafiğinizi arttıracak ve ağınızı daha hızlı bir şekilde genişletmenize yardımcı olacaktır.

Örnek bir grup panosuna buradan katılabilirsiniz:

https://www.pinterest.com/RiverraSwim/etsy-unique-sellers-and-buyers/

Lütfen sizin de farklı fikirleriniz veya deneyimleriniz varsa aşağıya yorum bırakabilir ve okuyuculara fayda sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba

  Böyle bir rehbere tam ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim. Size birkaç sorum olacaktı.

  Ben yurt dışına satış yapacağım? Kargolama nasıl oluyor?
  Aynı şekilde yurt içinde kargolama nasıl yapılıyor? Biraz detaylı anlatırsanız çok güzel olacak ?.

  Bir de benim vergi levham var. Kolayca ETSY ile fatura kesebilir miyim? Vergileri ekleyebilir miyim.

  Teşekkür ederim.

 2. Genel olarak kargolar ETGB düzenleyerek ihracat belgesi oluşturuyorlar ve vergi iadesi almış oluyorsunuz.
  Kargolamada shipentegra ile çalışabilirsiniz. Yakın zamanda sizlere bir indirim kodu ayarlamaya çalışacağım, takipte kalınız.
  Ayrıca daha detaylı bir blog yazısı hazırlayacağım.

  Teşekkürler

 3. Çok değerli bilgiler paylaşmışsınız. Elinize kolunuza sağlık. Konuyu takipteyim. Sorulardan cevaplayabileceğim olursa katkı sağlayacağım. (vergilendirme- vb.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu