E-İhracat

KOSGEB İle E-İhracat

İnternet kullanımının artması ile birlikte artık birçok esnaf, firma ve markalar dükkanlarını tabiri caizse sanal ortamlara taşıdı. Sanal ortamlar üzerinden sürekli olarak açık olan bir mağaza yaratmak son yılların en büyük icatları arasında yer alacağı kesindi. Gelişen dünya ile birlikte artık birçok firmanın internet ortamlarında bir mağazası bulunmaktadır. Ülke coğrafyasında ise geç gelen e-ticaret sektörü son birkaç yılda adından oldukça söz ettirdi ve insanlar tarafından normal bir alışveriş olarak görülmeye başladı. İnsanlar artık sadece kıyafet ve teknolojik aletler değil market alışverişlerini de internet ortamlarından kolay ve rahat bir şekilde tamamlayabilir hale geldiler. Durumun böyle olması ile birlikte artık e-ticaret noktasında ülkenin dört bir yanına satış yapan firmalar devlet e-ihracat teşvikleri ile birlikte yurt dışı pazarına açılmayı düşünüyor. Yurt dışına elektronik ortamlardan yapılacak satışlar ile birlikte artık bu projeler ve gelirler e-ihracat olarak kayıtlar altına alınacak.

E-ihracat kavramı son zamanlarda varlığından haberdar olunan programlardan bir tanesi olarak günümüze yerleşti. Ticaret Bakanlığı ise bu noktada gerçekleştirdiği devlet destekleri ve yurtdışı pazar destek programları ile birlikte üreticinin daima yanında olduğunu belirtmiş oldu. E-ihracat için gerekli sermaye noktasında ise devlet tarafından sağlanan teşvikler ve KOSGEB destekleri günümüzde oldukça biliniyor. Peki KOSGEB desteği ile e-ihracat sektörüne giriş yapılır mı?

KOSGEB Yurtdışı Pazar Desteği Programı

E-ticaret üzerinden belirli başarı ve gelir elde eden birçok küçük ve orta işletmeler bu sürecin ardından yurt dışından da sipariş almaya başladı. Yurt dışı üzerinden gelen siparişler ile birlikte artık firmalar yurt dışı pazarına giriş yapmak için gerekli şartları araştırmaktadırlar. Bu süreçte ise Ticaret Bakanlığı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen KOSGEB ise yurt dışı pazar desteği programını yürürlüğe soktu.

KOSGEB tarafından başlatılan destek programında başvurular alınmaya başladı. İşletmeler bu süreçte gerekli yeterliliği sağlaması sonrasında KOSGEB tarafından e-ihracat için gerekli desteği alabilecek.

KOSGEB Pazar Desteği Programının Amacı

Küçük ve orta işletmelerin;

 • Yurt dışı pazarlarında etkin rol oynayabilme becerilerini arttırmak
 • Yurt dışı pazar paylarını yükseltmek
 • Yurt dışı pazarında kobileri uluslararası rekabette aktör bir hale sokmak.
 • E-ihracat için birçok girişimciyi teşvik etmek
 • E-ticaret için girişimci kazanmak

KOSGEB DESTEK UNSURLARI

KOSGEB ile e-ihracat yapacak olan küçük ve orta işletmeler bu süreçte alacağı destekler için gerekli unsurlar paylaşıldı.

Yurt dışı pazar destek programı ile birlikte e-ihracat için gerekli desteği alacak olan işletmeler toplamda 300.000 (üç yüz bin) TL destek alacak. Bu destek programının süresi ise minimum altı ay ve en fazla yirmi dört ay olarak açıklandı.

E-ihracat programında verilecek olan destek miktarında kobilere büyük bir avantaj sağlanıyor. Personel giderleri harici alınacak olan desteklerde yüzde yetmiş gibi bir kısmı geri ödemesiz olarak alan kobiler geri kalan kısmı ise geri ödemeli bir şekilde ödüyor.

İşletmeler bu süreçte yer alacak olan destekten sadece bir kez faydalanabilmekteler.

KOSGEB GİDER ADI VE DESTEK ÜST LİMİT RAKAMLARI

KOSGEB ile e-ihracat noktasında gider adları paylaşıldı.

 • Personel Gideri : yüz bin TL
 • Yazılım ve Donanım Giderleri : yüz bin TL
 • Tanıtım Giderleri : yüz bin TL
 • Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri  : yüz elli bin TL
 • Test Analizleri ve Veri Giderleri : yüz bin TL
 • Hizmet Alım Giderleri : yüz bin TL

E-ihracat için KOSGEB destek başvuruları E-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu