Küçük İşletmeler Neden İhracat Yapmalı?

İşletmeler açısından pazarın geniş ölçekli olması her zaman kazanımlı bir durum olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla işletmelerin pazar alanlarını arttırıyor olmaları karlılıklarını da doğrudan etkilemektedir. Özellikle yurtdışı pazarına açılma kabiliyetine sahip olan işletmeler büyüme potansiyeline sahip ve sektörde etkili bir güce ulaşabilmek noktasında başarılı olacaktır. Tam da bu noktada işletmelerin ihracat yapmalarının ne kadar mantıklıklı olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Özellikle küçük işletmeler ihracat yaparak, işlerini büyütmek konusunda avantaj sahibi olmaktadır. Peki özellikle küçük işletmeler neden ihracat yapmalı? İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

İnternetin gelişmesi ve iletişim olanaklarının da gelişiyor olması uluslar arası ticareti çok daha pratik bir hale getirmiştir. Bu durum ise doğal olarak hem büyük ölçekli hem de orta ve küçük ölçekli şirketlerin ihracat yapabilme kabiliyetini olumlu yönde etkilemektedir. Küçük ölçekli işletmeler açısından pazarda yer edinmek ayakta kalabilmenin en temel koşulu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla dış pazara açılmayı başaran küçük işletmelerin rekabet güçlerinin çok daha fazla bir şekilde artış göstermesi de mümkün hale geliyor. Bundan dolayı mikro bazdaki küçük işletmelerin de mutlaka ihracat yapmak konusunda bir planlarının bulunuyor olması da şarttır.

İhracat Küçük Ölçekli İşletmelere Ne Kazandırır?

Küçük işletmeler neden ihracat yapmalı? Çünkü ihracat yapıyor olmak; özellikle küçük ölçekli işletmelerin pazar bulabilmelerini ve karlılık oranlarını arttırmalarını mümkün kılmaktadır. Bununla birlikte ihracat yapmanın küçük ölçekli işletmeler açısından kazanımlarını aşağıdaki gibi sıralamak da mümkün olmaktadır:

  • İhracat yapıyor olmak satışları arttıracaktır
  • İhracat yapan işletmelerin karlılıkları artı göstermektedir
  • İhracat yapıyor olmak işletmelerin rekabetçi gücünü arttırır
  • İhracat yapma kararlılığında olan işletmeler devlet desteklerinden yararlanır
  • İşletmeleri üretim kapasitesi artarak; kapasite kullanım oranında da bir artış gözlenir

Görüldüğü üzere küçük işletmeler açısından ihracat yapıyor olmak; beraberinde çok önemli kazanımları getiren bir husustur. Özellikle iç piyasada bir durgunluk söz konusu olduğunda doğal olarak dış pazarlara açılmayı başarmış olan firmalar, çok önemli kazanımları da elde edecektir. Yine ürünlerin dış pazarda yer edinebiliyor olması; işletmelerin ürün ve hizmetleri açısından da bir prestij kaynağıdır. Bu da işletmelerin vizyonunu olumlu yönde etkileyecek olan bir kazanım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Küçük İşletmeler İhracat Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Elbette ki her işte olduğu gibi ihracat konusunda da birtakım konulara dikkat etmek şarttır. İhracat yapma kararı alan küçük ölçekli işletmelerin öncelikli olarak ihracat konusunda danışmanlık hizmeti almalarında fayda vardır. Yine sektördeki ihracat yapan firmaların tecrübelerinden de yararlanmak mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte uluslar arası pazarlardaki güncel durumu da yakından takip etmek şarttır. Ayrıca ihracat konusunda devlet tarafından sunulan teşviklerin de araştırırlara; bu teşvikler uygun bir planlamanın yapılması da küçük ölçekli işletmeler açısından önemli avantajları beraberinde getirir!

Yorum yapın