---

Türkiye E-İhracatta Nasıl Teşvikler Sunuyor?

Dünya yıllar içerisinde sürekli olarak bir değişim içerisinde. İki binli yılların gelmesi ile birlikte ülkemizde ve özellikle dünya genelinde artan internet teknolojisi son yıllarda artık bambaşka bir noktaya taşındı. İnternet üzerinden yapılan satışların coğrafyamız içerisinde hızlı bir şekilde adapte olunması ve insanların günlük ihtiyaçlarını dahi karşıladığı web ortamlarında artık e-ihracat dönemi de başladı. İnternet üzerinden yurt dışına satılan dijital ve fiziksel hizmetler e-ihracat olarak adlandırıldı.

İnternette yer alan gelişmelerin bu denli hızlı büyümesi ve devletin de bu noktada hazırladığı kanunlar ise insanların oldukça dikkat ettiği konular arasında yer almaktadır. E-ticaret ortamlarının bu denli gelişmesi ve artık internet üzerinden yurt dışına yapılacak olan satışlarda e-ihracat adı altında güncellendi. Peki e-ihracat üzerinde devlet satıcılara belirli destek ve teşvikler sunuyor mu? E-ihracat noktasında sağlanan kolaylıklar neler?

E-ihracat sektöründe yer alan firmalar yurt dışı üzerinden gerçekleştireceği satışlar içerisinde devlet üzerinden belirli destek ve teşvikler alabilmektedir. Ülke genelinde kanunnamelerin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ve artık teknolojinin hızına yetişmesi oldukça takdire şayan gelişmeler arasında yer almaktadır. E-ihracat yapmak isteyen şirketler, firmalar ve markalar bu noktada yer alan birçok gelişmelerden, desteklerden faydalanacaklar. E-ihracat yapacak olan firmaların devlet üzerinden teşvik alabilmesi için şartlar neler?

E-İhracat Yapan Firmalar Devlet Üzerinden Destek Alabilmek İçin Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Elektronik ortamlardan yurt dışına satış yapacak olan birçok firmalar devlet üzerinden destek alabilmek için belirli şartları yerine getirmek zorundadır. Devlet bu noktada getirdiği özelleştirmeler ile birlikte artık e-ihracat yapacak olan firmaların gerekli yeterliliği sağlaması gerektiğini açıkladı. İşte dikkat edilmesi gereken bu noktalar başlıca şunlardır:

 • E-ihracat yapılacak olan firmalar bir web sitesi oluşturmalı
 • Web siteleri satış yapacağı bölgeye ya da bölgelere uygun bir şekilde dil desteği kullanmalı
 • Web sitelerini faaliyette bulunacakları ülkelere göre yerelleştirilmeli
 • Firmalar satış yapacağı ülkelere göre lokalizasyon çalışmaları yapmalı
 • En önemlisi ise satışı gerçekleştirecek olan ürününün Türkiye üretimi olması

E-ihracat yapacak olan birçok firma ve kurumsal marka bu noktada üstte yer alan maddelere dikkat etmelidir. Bu maddeleri karşılayan birçok firma e-ihracat üzerinden devlet desteği alabilme hakkı kazanacak.

Devlet üzerinden sağlanan destek ve teşvikler ile birlikte e-ihracat yapacak olan firmalar, dış pazar dediğimiz ticaret bölgesinde daha emin adımlarla ilerleyebilmektedir. Devlet üzerinden alınan destekler ile birlikte firmalar bu noktada şirketlerine sermaye yaratabilecek ve daha güvenli adımlarla süreci yönetecekler.

Firmaların e-ihracat noktasında ki ihtiyaçlarını ve problemlerini devlet bu noktada verdiği maddi ve manevi destek ile karşılamaktadır. Devletin sağladığı destekler oldukça faydalı olmakta ve şirketlerin yurt dışı pazarlarında rahat hareket edebilmesini sağlamaktadır. Desteği başlıca Ticaret Bakanlığı yürütmektedir.

E-İhracat Devlet Teşvikleri

Firmaların yurt dışı pazarında etkin rol oynayabilmesi için devlet teşviklerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Ticaret Bakanlığı sağladığı destek paketleri ile birlikte toplamda bir düzine teşvik bulunduğunu açıklamıştı. E-ihracat yapacak olan firmalar yeterliliklerini sağladıkları durumda bu teşviklerden faydalanabilmektedir. Bu devlet teşvikleri ise başlıca şunlardır:

 • Marka tescil ve koruma desteği
 • Firmalara seyahat desteği
 • Pazar araştırması için gerekli dökümanlar
 • Veriler adına Ticaret Bakanlığı tarafından rapor desteği
 • Şirket satın alma teşviği
 • Mevzuatlar için belge desteği
 • Vergi ve gerekli ödemeler için birim desteği
 • Firmaların kendilerini duyurabilmesi adına reklam ve tanıtım desteği
 • Yurt dışında yer alan fuarlar için fuar desteği

Yukarıda yer alan birçok devlet teşviğinden sizlerde faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın