• Bu forumun amacı e-ihracat sürecinde çeşitli pazaryerlerinde ve e-ihracat aşamalarında karşınıza çıkan engelleri ve deneyimlerinizi bu platformda paylaşma imkanı vererek milli ihracat yardımlaşma ortamı oluşturmaktadır.

Amazon Satıcı İş Modelleri

ihracatbilgi

Moderator
Yönetici
Katılım
10 Nis 2022
Mesajlar
7
Tepki
0

Amazon’da satıcı olarak yapabileceğiniz iş modelleri

Amazon dünyanın en önemli ve değerli e-ticaret sitelerinden biridir. Dünyada amazon üzerinde saatte 17 milyon USD değerinde satış gerçekleşmektedir. Siz de bu kadar büyük bir pastan pay almak için amazon da satış yapabilirsiniz. Amazonda pek çok satış tipi vardır ve size en uygun olanı seçip hazırlıklara başlayabilirsiniz.

1.Amazon FBA İş Modeli
Kendi markanızla ya da anlaştığınız başka bir marka ile ürünlerinizi satmak istediğiniz ülkedeki amazon depolarına göndererek ürünlerinizi tüm satış, paketleme, iade, lojistik gibi süreçlerin FBA fee ücreti karşılığında Amazonun kendisinin üstlendiği bir amazon satış tipidir.

2.Dropshipping İş Modeli
Bu iş modelinde listelediğiniz ürünleri stok yapmadan satışını yapıyorsunuz. Sipariş gelince siz de ürünü asıl satan yerden satın alıp kendi müşteri adresinizi giriyorsunuz. Böylece stoksuz ve kargosuz e-ticaret yapmış oluyorsunuz. Ama bu iş modeline başlamadan önce amazonun dropshipping ile ilgili satış politikasına bakmalısınız.

3.Wholesale İş Modeli
Bu iş modelinde marka olan ürünleri toptancıdan ya da tedarikçisinden satın alıp amazonda satmaktır.

4.Arbitraj İş Modeli
Bu iş modeli şu şekilde işliyor; farklı satış kanallarında satılan aynı ürünün yüksek fiyat farkından yararlanılarak ürünü ucuz yerden alıp alıp satmaktır. Bu fark farklı satış kanallarından ziyade farklı ülkelerde de mevcuttur. Mesela Türkiyede 150 tl ye satılan aynı adidas şapkanın Amerika’ da 28 dolara satılması buna bir örnektir.

5. Amazon Affiliate (Satış Ortaklığı) İş modeli
Burada siz amazona çeşitli platformlardan (sosyal medya, online topluluk vs ) müşteri yönlendirdiğinizde ve satış gerçekleştirdiğinizde alacağınız komisyondur.

6.Merch by Amazon (T-shirt Satışı) İş Modeli
Bu iş modelinde amazonun kendi ürettiği ve satışın yaptığı tişörtler için tasarım yapıp yüklüyorsunuz ve satış geldiğinde amazon baskısını yapıp ürünü kendi satıyor ve siz de kazanıyorsunuz her sattığınız tasarım için.
 
Üst