• Bu forumun amacı e-ihracat sürecinde çeşitli pazaryerlerinde ve e-ihracat aşamalarında karşınıza çıkan engelleri ve deneyimlerinizi bu platformda paylaşma imkanı vererek milli ihracat yardımlaşma ortamı oluşturmaktadır.

Etsy'de Fatura Ve Muhasebe

metal02442

New member
Yeni Üye
Katılım
1 Nis 2022
Mesajlar
4
Tepki
2
etsy de takı satacağım biraz hacmim ve üretimim fazla olacak dolayısıyla vergiden muaf esnaf olmayacağım peki kesmem gereken fatura ve yurt dışı ihracat olarak geçtiği için izlemem gereken yollar nedir kesilecek fatura türü şirket ünvanım nasıl olacak içerik olarak kdv ile alakalı durumlar neler olacak?
 
E

elinor

Guest
Merhaba,
Sanırım daha şirket açmadınız, öncelikle henüz bir senedir yürürlüğe girmiş kanuna göre evde imal edilen ürünlerin internet aracılığıyla satan vatandaşlara vergi muafiyeti getirildi. Bunun için vergi dairelerinden “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” alınması ve gelirlerin Türkiye’deki bankalarda açılacak ticari bir hesapta toplanması zorunlu olacaktır.
2021 yılı için 240 bin tl olarak belirlenen gelire kadar bu muafiyetten faydalanılacaktı, 2022 için henüz yeni bir limit belirlenmedi (her yıl yeniden hesaplanacak bu tutar).

Bu düzenlemeye göre ayrı bir iş yeri açılmaksızın, herhangi bir sanayi tipi makine kullanılmadan üretilen ürünler için geçerli olacak ve yalnızca elektronik ortamada yapılacak satışlar için bu muafiyet söz konusu olacak.

Ticari hesap açılan bankalar, aktarılan gelirler üzerinden aktarım tarihi itibarıyla %4 oranında gelir vergisi tevkifatı yapacaktır, eğer üretim yapan kişi yanında bir ya da daha fazla işçi çalıştırması durumunda bu gelir vergisi oranı %2 ye düşecektir.

Bu sebeble Etsy’ de satış yaparken bu muafiyetten yararlanabilir ve fatura, muhasebe, vergi durumlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız ki başlangıç için çok makul.
Şimdi yıllık gelirinizin 240 bin TL ve üzerinde çıktı ya da ürettiğiniz ürünler kısmen el yapımı o zaman şahıs şirketi açmanız elzemdir. Ve bu durumda mikro ihracat kapsamında ürünlerinizi satacaksınız.


Mikro ihracat diğer adıyla hızlı ihracat gönderilerinizin değeri 15 bin avrodan az ve ağırlığı 300 kg dan fazla değilse ETGB beyannamesiyle gerçekleştirilmesidir. Bu ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) yetkili olan bir taşıyıcı firma (UPS, Shipentegra vs) tarafından sizin adınıza hazırlanır ve size iletilir. Siz sadece taşıyıcı firmaya gönderinin ETGB ile çıkış yapılması gerektiğini belirtiyorsunuz, Türkçe ve İngilizce faturanızı hazırlıyorsunuz ve ürünü gönderiyorsunuz. Ve ETGB evrakları size mail yoluyla geliyor.

Vergi iadesine gelince onayalanan ve sisteme aktarılan ETGB çıktısını vergi dairesine ibraz edip vergi iadesi için talepte bulunuyorsunuz. ETGB çıktısı alamadığınız durumlarda taşıyıcı firmadan düzenlenen beyannameye ilişkin yazı da talep edip, vergi dairesine ibraz edebiliyorsunuz.
 
Üst